İzmir’de inşaat işleri oldukça yoğundur. Yılda çok fazla sayıda inşaat yapılmakta olup herkes tarafından da inşaat işlemlerinin nasıl yapıldığı soruluyor. Bu anlamda inşaat işlerinin en doğru biçimde yapılması ve uygulanması açısından çeşitli bilgiler herkes tarafından soruluyor. Bu anlamda bu yazıda sizlere İzmir inşaat işleri hakkında bilgiler vererek sizlerin bu tür konularda bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız. Bu anlamda Efendioğlu Grup olarak inşaat işleri anlamında pek çok alanda hizmet veriyoruz.

Bu alanlardan bazıları ise şunlardır;

Buradan yer alan hizmetler firmamız tarafından müşterilerimize sunulur. Bu alanlarda İzmir’deki en iyi hizmet veren firmalardan biri olarak sizlere en iyi hizmeti sağlamak ana amaçlarımız arasında yer alıyor.

Şimdi de sizlere İzmir’de inşaat yapmak konusunda çeşitli bilgiler vereceğiz. Bu anlamda İzmir’de inşaat nasıl yapılır, bu süreçte dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir benzeri konuları işleyeceğiz.

İnşaat İşleri Neleri Kapsar?

İnşaat, altyapı, bina, sanayi yapıları benzeri insan gereksinimlerine karşılık gelen, üretime dayalı olan her çeşit yapının hedefine uygun şekilde inşa etme süreçleridir. İnşaat tipik şekilde bilinen bir müşteri için yerinde yapılırken, üretimden üretime farklı olarak, belirlenmiş bir alıcı olmaksızın benzer ürünlerin seri imalatını da gerektirir. Sanayi yapıları gelişmiş devletlerdeki gayri safi yurt içi hasıla düzeyinin yaklaşık %6 ile 9'unu meydana getirir. İnşaat hizmetleri şu aşamalardan oluşur;

Bir inşaat genel olarak bu süreçlerden geçerek yapılır. İnşaat dendiği zaman yalnızca akla konutlar gelmemelidir. Her türlü kamusal yapı, kanalizasyon sistemleri, tarımsal ve hayvansal yapıların inşaatı, tünel, köprü ve baraj gibi yapılar da inşaatın kapsamına giren konular arasındadır.

Hızlı Teklif İçin

Hızlı teklif için hemen iletişime geçin!

 • Telefon Numarası

  İnşaat Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  İnşaat yapılmadan önce inşaatın yapılabileceğine dair olarak alınması gereken belgeler ve yapılması gereken işlemler mevcuttur. Bu işlemlerin yapılmaması inşaatın başlayamaması anlamına gelir.

  Burada bu işlemlerden bazılarını sıralamak gerekiyor;

  Burada yer alan belgeler tamamlandığı zaman onay alınmış olur ve inşaat başlamış olur. Bu belgelerden birinin ya da birkaçının tamamlanamaması demek ise inşaatın başlayamayacağı anlamına gelir.

  Hızlı Teklif İçin

  Hızlı teklif için hemen iletişime geçin!

  • Telefon Numarası

   2022 İnşaat Maliyetleri Ne Kadar?

   2022 yılında inşaat maliyetleri oldukça fazla düzeyde artış göstermiştir. Bu anlamda inşaat maliyetleri genel olarak metrekare bazlı olarak belirleniyor. Bu anlamda her tür konuta göre inşaat maliyetleri değişkenlik gösterebiliyor. Burada çeşitli tür konutlar için inşaat maliyetleri sıralanabilir;

   Burada yer alan inşaat maliyetleri genel olarak ortalama değerler olup değişkenlik gösterebiliyor. Bu anlamda sizin yapacağınız inşaatlarda bu maliyetlerde değişkenlik olabilir.

   İnşaat’ta Kullanılan Makineler Nelerdir?

   İnşaatlarda kullanılan oldukça fazla sayıda iş makinesi mevcuttur. Bu makineler inşaatların yapılma amaçlarına göre değişkenlik gösterebilir.

   Bu anlamda inşaatlarda kullanılan iş makinesi tiplerini şu şekilde sıralamak mümkün oluyor;

   Hızlı Teklif İçin

   Hızlı teklif için hemen iletişime geçin!

   • Telefon Numarası

    Burada yer alan iş makineleri inşaatlar sırasında kullanılan iş makineleri arasındadır. Her iş makinesinin kullanılma amacı farklı olup bir inşaat bu iş makinelerinden biri ya da birkaçı kullanılabilir. Bu anlamda inşaatlarda, iş makineleri sıkça kullanılır. En çok kullanılan iş makineleri arasında ise Beton Vibratörü, kule vinç ve beton dağıtıcı yer alır. TBM yani Tünel Açma Makinesi gibi büyük çaplı makineler ise genel olarak büyük kapsamlı inşaatlarda kullanılır.

    İnşatta Ne Kadar Beton/Demir Kullanılır?

    Binalarda kullanılacak olan beton, tuğla, demir, sıva vs. benzeri pek çok sarf malzeme genel olarak binanın toplam alanına göre belirlenerek hesaplanır. Bu konudaki değer belirlemelerinin referansı genel olarak inşaat mühendisliği Odası (İMO) oluyor.

    İMO, akademik verilerden ve pratik uygulama sonuçlarından elde edilen birikimlerden yola çıkıp bu şekilde standart değerler sunabilir. Buna göre, binalarda kullanılacak olan betonarme demir miktarı 34 kg /metrekare olarak hesaplanmıştır. Değişik bir örnek vermek gerekirse de, kullanılacak betonun oranı 0.380 m3/m2 şeklinde verilmiştir.

    Betonlarda genel olarak C değerine bakılarak kalite ölçümü yapılır. Bu anlamda C16’dan başlayarak inşaat yapıldığı söylenebilir. Beton tipleri C60’ye dek çıkar. Burada 50 değeri aslında minimum silindir dayanımı adlı parametreyi içerir. Aslında C50 beton C50/60 olarak isimlendirilir. Buradaki 60 değeri ise minimum küp dayanımı değerini içerir. Bu anlamda inşaat mühendisleri uygun olan en uygun inşaat beton sınıfını belirleyerek inşaatı gerçekleştirirler.

    Lüks Yapı İnşaat Nedir?

    Lüks, Fransızca kökene sahip olan bir kelimedir ve gerekliliklerin haricinde kalan, olması gereken ana ihtiyaçlardan daha fazla yarar sağlayan halleri ifade ediyor.

    İnşaatta sık olarak kullanılan lüks daire kavramı temel standartların haricinde estetik, konfor, kolaylık benzeri ihtiyaçları da sağlayan gayrimenkul projeleridir.

    Lüks inşaat kapsamında betonarme karkas, çelik karkas, yığma kagir ya da ahşap binalar inşa edilebiliyor.

    Lüks inşaat özelliklerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

    Burada sayılan özellikler bir binaya lüks demek için olması gereken özelliklerdir. Bu özelliklerden bir ya da ikisi olmazsa ya da tam sağlanmazsa da bina lüks sayılabilir. Ancak genel olarak bu özelliklerin tümüne sahip olan binalar lüks bina olarak adlandırılır.

    İnşaat Yapımı Ne Kadar Sürer?

    Kaba inşaatın yapılma süresi hesaplanırken; hafriyatın, temel ve kat üretimlerinin ayrı ayrı incelenmesi gerekiyor. Kaba inşaatta zemin için uygulanacak iyileştirme metotları ve kalıp sökme zamanları, doğrudan yapım süreçlerine etki eder.

    Kaba inşaatın yapılma zamanı hesaplanırken, kat sayısına göre listede belirtilmiş olan her aşama için paylaşılan zamanlar göz önüne alınması gerekiyor:

    Burada yer alan süreler standart süreler olup malzemelerin zamanında gelmemesi, hava şartları ve benzeri durumlardan dolayı çalışmalar daha da uzayabilir.

    2022 İnşaat Maliyetleri?

    En çok sorulan sorulardan biri de 2022 İnşaat maliyetleri? sorusudur. Bu soruya daha önceden de cevap vermiş olsak da burada daha da ayrıntılı olarak cevap vermek gerekiyor.

    Bu anlamda betonarme, çelik ve yığma yapıların metrekare yapım maliyet ortalamaları birbirinden farklıdır. Bunun nedeni bu yapım türlerinin kullandığı malzemeler ve yapım sistemleri arasındaki farklardır.

    Betonarme Yapıların 2022 Yılı Metrekare Birim Maliyeti
    • 1 metrekare 1.582,26 TL
    • 2021 yılında 1 metrekare 1.330,19 TL
    • 2020 yılında 1 metrekare 1.190,22 TL
    • 2019 yılında 1 metrekare 1.083,99 TL
    Çelik Yapıların 2022 Yılı Metrekare Birim Maliyeti
    • 1 metrekare 2.765,53 TL
    • 2021 yılında 1 metrekare 2.324,95 TL
    • 2020 yılında 1 metrekare 2.080,31 TL
    • 2019 yılında 1 metrekare 1.894,63 TL
    Yığma Yapıların 2022 Yılı Metrekare Birim Maliyeti
    • 1 metrekare 1.288,28 TL
    • 2021 yılında 1 metrekare 1.083,04 TL
    • 2020 yılında 1 metrekare 969,08 T
    • 2019 yılında 1 metrekare 882,58 TL

    Burada yer alan maliyetler ortalama olup binadan binaya değişebilir.

    İskan Nasıl Alınır?

    İskan nasıl alınır sorusu da sıkça soruluyor. Bunu inşaatı yaptıran kişi alır ve belediyelerin imar müdürlüklerinden yazı almak gerekir.

    İskan Ücreti Ne Kadar?

    İskan ücreti ne kadar sorusu da sıkça soruluyor. Bu ücretler belediyeden belediyeye değişebilir. Genel olarak ise metrekare başına 5,09 TL olarak belirlenmiştir. 1000 metrekareden sonra ise ücret metrekare tutarları artar.

    İnşaat Yapımı Ne Kadar Sürer?

    İnşaat yapımı ne kadar sürer sorusunu da yine daha önceden cevaplamıştık. Ancak orada kesin bir değer vermeden her süreci ayrı hesaplamıştık. 500 metrekare oturma alanı olan bir bina yaklaşık 4-5 ay sürede bitirilebilir.